Monitor do wyświetlania pieśni.
W trzecią niedzielę Wielkiego Postu 2015r. w naszym kościele został podłączony monitor do wyświetlania pieśni śpiewanych podczas liturgii. Z tego, co słychać, okazuje się, że to bardzo ważna inwestycja pomagająca w aktywnym uczestnictwie w nabożeństwie, czy Mszy św.
Inicjatywa wyszła od pani Katarzyny Obłońskiej, która w raz z Radą Kościelną i Radą Sołecką zorganizowała zabawę sylwestrową i karnawałową. Dochód był przeznaczony na sfinansowanie tej inwestycji. Były także indywidualne wpłaty od parafian.Dziękuję im bardzo.
Słowa podziękowania kieruję także w stronę ks. Zbigniewa Sowińskiego, który pokazał działanie tego zestawu w swoim kościele. Dziękuję panu Dariuszowi Obłońskiemu za wydatną pomoc w realizacji tego projektu ( zamówienie sprzętu, montaż). Dziękuję panu Krzysztofowi Dzieciatkowskiemu i panu Krzysztofowi Lisowi.
Renowacja zabytkowego ołtarza.
W listopadzie 2013r. został wykonany projekt renowacji ołtarza przez konserwatora dzieł sztuki pana Wiesława Piechówkę. W grudniu parafia nasza otrzymała zgodę Urzędu Konserwatora Zabytków we Wrocławiu na prowadzenie stosownych prac przy obiekcie. Prace rozpoczęły się w połowie kwietnia 2014r. po świętach wielkanocnych. Zdemontowano większość elementów ołtarza, by w pracowni konserwatorskiej dokonać ich renowacji. Prace konserwatorskie były podejmowane także na głównej części ołtarza w kościele. Działania te kilka miesięcy. Pod koniec października 2014r. odrestaurowany ołtarz został oddany do użytku. Wszystkie prace konserwatorskie zostały wykonane przez Wiesława Piechówkę i Tomasza Junika.
Wiecej informacji można przeczytać w zakładce ” Renowacja ołtarza.”
Grota ku czci Matki Bożej.
Historia powstania groty ku czci NMP z Lourdes.
Około roku 1982 młoda dziewczyna z Wilczkowa imieniem Teresa przebywała na wakacjach nad morzem. Tam, w Ustroniu Morskim jest się mały kościółek i grota, w której znajdował się wizerunek Matki boskiej Nieustającej Pomocy. Będąc pod urokiem tego miejsca, zachęciła ówczesna młodzież z Wilczkowa do wybudowania podobnego miejsca kultu NMP w naszej miejscowości, by tam odprawiać nabożeństwa majowe. Za zgodą ks. Proboszcza Jana Jachimiaka w roku 1983 rozpoczęto budowę groty. Budowa trwała do roku 1984, kiedy to z przyczyn niezależnych od młodzieży prace musiały zostać przerwane.
Po prawie trzydziestu latach panie ze Wspólnoty Żywego Różańca postanowiły zebrać potrzebne środki finansowe na dokończenie i wybudowanie groty.
Nowy projekt architektoniczny miejsca dla figury Matki Bożej przygotowała pani Magdalena Mazur, mieszkanka Wilczkowa i studentka wydziału architektury na Politechnice Gliwickiej.
Wczesną wiosną2013r. panowie: Franciszek Jankowicz i Marek Poręba rozpoczęli prace przygotowawcze. Rozebrano niepotrzebną część kamieni starej groty.
Następnie do pracy przystąpił pan Łukasz Szlanta jako kierownik budowy, pani Emilia Szlanta, ich córka Zuzanna, państwo Renata i Andrzej Mazurowie. Pomagał także ich syn Bartłomiej. Kolejne warstwy kamieni pięły się do góry. Po pewnym czasie ukończone zostały kamienne donice. Prace przerwano z końcem sierpnia 2013r.
Na wiosnę 2014 budowa znowu ruszyła. Systematycznie dostarczano materiał: kamienie, piasek, cement, pręty zbrojeniowe. Zakupiono także ziemie i rośliny do donic umieszczonych w grocie. Budowę zakończono w poniedziałek 19 maja 2014r.
W tym czasie pan Krzysztof Dzieciątkowski wykonywał prace związane z doprowadzeniem energii elektrycznej, a pan Artur Zając wybrał odpowiednie lampy do oświetlenia groty. Prace porządkowe zakończono w czwartek 22 maja.
W niedzielę 25 maja 2014r. została odprawiona Msza św. przewodniczył i kazanie wygłosił ks. Kanonik Jan Błąd. Po Eucharystii uroczyście w procesji figura NMP została przeniesiona do nowo wybudowanej groty ku Jej czci.
więcej zdjęć w galerii.
XXX – lecie rzymskokatolickiej parafii pw. NMP Różańcowej w Wilczkowie.
07 października 2012r. parafia w Wilczkowie obchodziła trzydziestolecie swojego istnienia. Mszę św. odpustową ku czci patronki parafii NMP Różańcowej celebrował JE ks. Kardynał Henryk Gulbinowicz.
Na uroczystości byli także obecni poprzedni księża proboszczowie, kapłani z Dekanatu Średzkiego, władze Gminy Malczyce, członkowie Rady Parafialnej i licznie zgromadzeni mieszkańcy Wilczkowa.
Podczas uroczystości ks. Kardynał wręczył pierścienie milenijne ks. Kanonikowi Janowi Błądowi i organiście panu Tadeuszowi Konieczkowi jak wyraz uznania za ofiarną pracę na rzecz wspólnoty parafialnej.
Po Mszy św. dziękczynnej ks. Kardynał Henryk Gulbinowicz poświecił tablicę upamiętniającą erygowanie parafii w Wilczkowie.
Uroczystości trzydziestolecia parafii były także obchodzone w kościołach filialnych parafii: w Rusku Mszę św. odpustową odprawiał JE ks. Biskup Edward Janiak, w Mazurowicach JE ks. Biskup Andrzej Siemieniewski. Ostatnim akcentem jubileuszowych obchodów będzie odpust w Kwietnie, na którym będzie obecny JE ks. Arcybiskup Marian Gołębiewski.
Od momentu utworzenia polskiej organizacji kościelnej na Ziemiach Odzyskanych cztery wioski: Kwietno, Mazurowice, Rusko i Wilczków były częścią parafii p.w. Niepokalanego Poczęcia NMP w Malczycach
Na początku lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku w porozumieniu z Kurią Metropolitalną Wrocławską ks. Prałat Hubert Daniel rozpoczął starania o wyłączenie z parafii Malczyce miejscowości: Kwietno, Mazurowice, Rusko, Wilczków i utworzenia z nich samodzielnej parafii.
W tym celu w latach 1980/1981 została zbudowana plebania w Wilczkowie i w latach 1981/ 1984 kościół filialny w Mazurowicach.
Dekretem z dnia 25 listopada 1982r. J.E. Ks. Abp Henryk Gulbinowicz erygował parafię p.w. Matki Bożej Różańcowej z siedzibą w Wilczkowie, a obejmującą następujące miejscowości: Kwietno, Mazurowice, Rusko.
Pierwszym proboszczem parafii był + ks. Jan Jachymiak.
Kanonizacja bł. Jana Pawła II
27 kwietnia 2014 r. w Rzymie odbyła się uroczystość kanonizacyjna papieża Jana Pawła II i papieża Jana XXIII.
Z tej okazji młodzież i dzieci z naszej miejscowości przygotowały przedstawienie ukazujące wybór kardynała Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową w roku 1978.