Wydarzenia

Monitor do wyświetlania pieśni.

W trzecią niedzielę Wielkiego Postu 2015r. w naszym kościele został podłączony monitor do wyświetlania pieśni śpiewanych podczas liturgii. Z tego, co słychać, okazuje się, że to bardzo ważna inwestycja pomagająca w aktywnym uczestnictwie w nabożeństwie, czy Mszy św.

Inicjatywa wyszła od pani Katarzyny Obłońskiej, która w raz z Radą Kościelną i Radą Sołecką zorganizowała zabawę sylwestrową i karnawałową. Dochód był przeznaczony na sfinansowanie tej inwestycji.  Były także indywidualne wpłaty od parafian.Dziękuję im bardzo.DSC00767

 

DSC00766DSC00760DSC00764

Słowa podziękowania kieruję także w stronę ks. Zbigniewa Sowińskiego, który pokazał działanie tego zestawu w swoim kościele. Dziękuję panu Dariuszowi Obłońskiemu za wydatną pomoc w realizacji tego projektu ( zamówienie sprzętu, montaż). Dziękuję panu Krzysztofowi Dzieciatkowskiemu i panu Krzysztofowi Lisowi.

Edit this

Renowacja zabytkowego ołtarza.

W listopadzie 2013r. został wykonany projekt renowacji ołtarza przez konserwatora dzieł sztuki pana Wiesława Piechówkę. W grudniu parafia nasza otrzymała zgodę Urzędu Konserwatora Zabytków we Wrocławiu  na prowadzenie stosownych prac przy obiekcie. Prace rozpoczęły się w połowie kwietnia 2014r. po świętach wielkanocnych. Zdemontowano większość elementów ołtarza, by w pracowni konserwatorskiej dokonać ich renowacji. Prace konserwatorskie były podejmowane także na głównej części ołtarza w kościele. Działania te kilka miesięcy. Pod koniec października 2014r. odrestaurowany ołtarz został oddany do użytku. Wszystkie prace konserwatorskie zostały wykonane przez Wiesława Piechówkę i Tomasza Junika.

Wiecej informacji można przeczytać w zakładce ” Renowacja ołtarza.”

renowacja4

Grota ku czci Matki Bożej.

Historia powstania groty ku czci NMP z Lourdes.

Około roku 1982 młoda dziewczyna z Wilczkowa imieniem Teresa przebywała na wakacjach nad morzem. Tam, w Ustroniu Morskim jest się mały kościółek i grota, w której znajdował się wizerunek Matki boskiej Nieustającej Pomocy. Będąc pod urokiem tego miejsca, zachęciła ówczesna młodzież z Wilczkowa do wybudowania podobnego miejsca kultu NMP w naszej miejscowości, by tam odprawiać nabożeństwa majowe.  Za zgodą  ks. Proboszcza Jana Jachimiaka w roku 1983 rozpoczęto budowę groty. Budowa trwała do roku 1984, kiedy to z przyczyn niezależnych od młodzieży prace musiały zostać przerwane.

Po prawie trzydziestu latach panie ze Wspólnoty Żywego Różańca postanowiły zebrać potrzebne środki finansowe na dokończenie i wybudowanie groty.

Nowy projekt architektoniczny miejsca dla figury Matki Bożej przygotowała pani Magdalena Mazur, mieszkanka Wilczkowa i studentka wydziału architektury na Politechnice Gliwickiej.

Wczesną wiosną2013r. panowie: Franciszek Jankowicz i Marek Poręba rozpoczęli prace przygotowawcze. Rozebrano niepotrzebną część kamieni starej groty.

Następnie do pracy przystąpił pan Łukasz Szlanta jako kierownik budowy, pani Emilia Szlanta, ich córka Zuzanna,  państwo Renata i Andrzej Mazurowie. Pomagał także ich syn Bartłomiej. Kolejne warstwy  kamieni pięły się do góry. Po pewnym czasie ukończone zostały kamienne donice. Prace przerwano z końcem sierpnia 2013r.

Na wiosnę 2014 budowa znowu ruszyła. Systematycznie dostarczano materiał: kamienie, piasek, cement, pręty zbrojeniowe. Zakupiono także ziemie i rośliny do donic umieszczonych w grocie. Budowę zakończono w poniedziałek 19 maja 2014r.

W tym czasie pan Krzysztof Dzieciątkowski wykonywał prace związane  z doprowadzeniem energii elektrycznej, a pan Artur Zając wybrał odpowiednie lampy   do oświetlenia groty. Prace porządkowe zakończono w czwartek 22 maja.

W niedzielę 25 maja 2014r. została odprawiona  Msza św. przewodniczył i kazanie wygłosił  ks. Kanonik Jan Błąd. Po Eucharystii uroczyście  w procesji figura NMP została przeniesiona do nowo wybudowanej groty ku Jej czci.

więcej zdjęć w galerii.

27

 

 

 

XXX – lecie rzymskokatolickiej parafii pw. NMP Różańcowej w Wilczkowie.

07 października  2012r.  parafia w Wilczkowie obchodziła trzydziestolecie swojego istnienia.  Mszę św. odpustową ku czci patronki parafii NMP Różańcowej  celebrował                      JE ks. Kardynał Henryk Gulbinowicz.

Na uroczystości byli także obecni poprzedni księża proboszczowie, kapłani z Dekanatu Średzkiego, władze Gminy Malczyce, członkowie Rady Parafialnej i licznie zgromadzeni  mieszkańcy Wilczkowa.

Podczas uroczystości ks. Kardynał wręczył pierścienie milenijne ks. Kanonikowi Janowi Błądowi i organiście panu Tadeuszowi Konieczkowi jak wyraz uznania za ofiarną pracę na rzecz wspólnoty parafialnej.

Po Mszy św. dziękczynnej ks. Kardynał Henryk Gulbinowicz poświecił tablicę upamiętniającą erygowanie parafii w Wilczkowie.

Uroczystości trzydziestolecia parafii były także obchodzone w kościołach filialnych parafii: w Rusku Mszę św. odpustową odprawiał JE ks. Biskup Edward Janiak,  w Mazurowicach     JE ks. Biskup Andrzej Siemieniewski. Ostatnim akcentem jubileuszowych obchodów będzie odpust w Kwietnie, na którym będzie obecny JE ks. Arcybiskup Marian Gołębiewski.

Od momentu  utworzenia polskiej organizacji kościelnej na Ziemiach Odzyskanych cztery wioski: Kwietno, Mazurowice, Rusko  i Wilczków były częścią parafii p.w.  Niepokalanego Poczęcia NMP w Malczycach

Na początku lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku  w porozumieniu z Kurią Metropolitalną Wrocławską ks. Prałat  Hubert Daniel rozpoczął starania o wyłączenie z parafii Malczyce miejscowości: Kwietno, Mazurowice, Rusko, Wilczków i utworzenia z nich samodzielnej parafii.

W tym celu w latach 1980/1981 została zbudowana plebania w Wilczkowie  i w latach 1981/ 1984 kościół filialny w Mazurowicach.

Dekretem  z dnia 25 listopada 1982r. J.E. Ks. Abp Henryk Gulbinowicz  erygował parafię p.w. Matki Bożej Różańcowej   z siedzibą  w Wilczkowie, a obejmującą następujące miejscowości: Kwietno, Mazurowice, Rusko.

Pierwszym proboszczem parafii był +  ks. Jan Jachymiak.

 

Kanonizacja bł. Jana Pawła II

27 kwietnia 2014 r. w Rzymie odbyła się uroczystość kanonizacyjna papieża Jana Pawła II i papieża Jana XXIII.

Z tej okazji młodzież i dzieci z naszej miejscowości przygotowały przedstawienie ukazujące wybór kardynała Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową w roku 1978.

20140427_170019więcej zdjęć w galerii.

Copyright © 2014 Parafia Wilczków. All Rights Reserved