Piesza Pielgrzymka do Środy Śląskiej

W sobotę 30 kwietnia odbyła się Piesza Pielgrzymka z Malczyc do Środy Śląskiej.  W ramach Roku Świętego pielgrzymowaliśmy do kościoła stacyjnego pw. Św. Andrzeja Apostoła, gdzie można zyskać odpust.

O godz. 9.00 na placu pod figurą NMP Niepokalanie Poczętej zgromadziło się około 110 osób. Byli to parafianie z Malczyc, Wilczkowa, Kwietna, Mazurowic, Ruska, Chomiąży, Szczepanowa, Środy Śl.

Ks. Prałat Bolesław Sylwestrzak   przywitał pielgrzymów odmówił stosowną modlitwę i pobłogosławił na pielgrzymią drogę, pokropił wodą świeconą. Razem z nami modlił się też ks. Kanonik Edward Ogrodowicz.

Pielgrzymkę rozpoczęliśmy od nawiedzenia kościoła pw. NMP Niepokalanie Poczętej, przy kościele NMP Wniebowziętej odmówiliśmy modlitwę  „ Zdrowaś Mario.”

W drodze do Chomiąży towarzyszył nam ks. Franciszek Marmol. Następnie przywitał nas w parafialnym kościele św. Michała, pobłogosławił na dalsze pielgrzymowanie. W tej części pielgrzymowania odmówiliśmy modlitwy poranne i przypomnieliśmy sobie intencje naszej pielgrzymki.

Po krótkim odpoczynku w Chomiąży poszliśmy drogą na Lipnicę. Wtedy odmówiliśmy różaniec, a ks. Piotr opowiedział pielgrzymom o Światowych Dniach Młodzieży.

Na tym etapie mocno przyśpieszyliśmy, tempo było bardzo mocneJ. Zmęczeni dotarliśmy do Szczepanowa. Weszliśmy do kościoła, przywitał nas ks. Proboszcz Janusz Gajewski Wicedziekan Dekanatu Środa Śląska. Odmówiliśmy modlitwę Regina Caeli.  Później odpoczywaliśmy na trawie wokół kościoła.

O godz. 12 30 wyruszyliśmy do Środy Śląskiej. Już za Szczepanowem ujrzeliśmy w oddali cel naszego pielgrzymowania: kościół św. Andrzeja Apostoła. Po drodze odmówiliśmy koronkę do Bożego Miłosierdzia, ks. Piotr poprowadził katechezę o Bożym Miłosierdziu,  a schola pielgrzymkowa niestrudzenie śpiewała piosenki religijne. Na miarę swoich możliwości pielgrzymi pomagali im J.

O godz. 13.20 dotarliśmy do Środy Śląskiej. W bramie prowadzącej do kościoła przywitał nas ks. Proboszcz Wiesław Pindel. Piętnaście minut później rozpoczęła się Msza św., czyli najważniejszy punkt  programu naszej pielgrzymki. Przyjęliśmy Komunię św. , pomodliliśmy się w intencjach Ojca św. Franciszka.

Po Mszy św. był grill u Salezjanów. Bardzo smakowały po długiej pielgrzymce pieczone kiełbaskiJ O godz. 15.30 pan Jerzy Lewandowski busem odwiózł pielgrzymów do domu.

Dziękujemy Panu Bogu za możliwość pielgrzymowania, za piękną pogodę.                         Ks. Piotrowi Milewiczowi z Malczyc za trud przygotowania pielgrzymki pod względem organizacyjnym i prowadzenie duchowe.

Dziękujemy władzom i pracownikom Gminy Malczyce, Powiatu Średzkiego za pomoc w przygotowaniu wszystkich zezwoleń na przejście pielgrzymki.

Słowa podziękowania kierujemy do Policji, Ochotniczej Straży Pożarnej w Malczycach, Straży Miejskiej w Środzie Śląskiej, panu Krzysztofowi Dzieciątkowskiemu za czuwanie nad bezpieczeństwem pielgrzymujących.

Dziękujemy Księżom Proboszczom z Malczyc, Chomiąży, Szczepanowa i Środy Śląskiej za otwarcie kościołów i modlitwę.

Dziękujemy grupie muzycznej, noszącym nagłośnienie, flagi, krzyż za ich trud i poświecenie.

Dziękujemy wszystkim, którzy udali się na pielgrzymkowy szlak.